piątek, 25 grudnia 2009

Zęby



Zęby u szynszyli rosną całe życie, od 5-7 cm rocznie. Kiedy przeżuwają pokarm, żuchwa porusza się do góry i na dół oraz na boki. Zęby posiadaja korzenie otwarte i przez to są bardziej podatne na zakażenia. Właściwy kolor zębów szylki to żółty. Jeżeli jest biały, to oznaczać może brak wit.A. Jeśli szynszyla ma nieprawidłowy zgryz, zęby ścierają się nierówno, co powoduje nadmierny lub nierówny wzrost siekaczy i przez to powstają ostrogi na zębach trzonowych i przedtrzonowych - rosną w kierunku języka i warg. Przez nieprawidłowy zgryz szynszyla wybiera i zjada tylko miękki pokarm. Wtedy następuje dalszy przyrost siekaczy, bo nie są ścierane. Korzenie też rosną całe życie. Częstym pierwszym objawem nieprawidłowego zgryzu może być wypływ z worków spojówkowych, spowodowane wzrostem korzenia zębów górnych w kierunku oczodołu. W żuchwę wrastają korzenie zębów dolnych.
Często można je wyczuć palpitacyjnie, jako twardą wypukłość pod spodem dolnej żuchwy. W zaawansowanych przypadkach nadmierny przyrost korony może nie występować, a zwierzak cierpi przez wrastające korzenie. Nieprawidłowy zgryz jest również dziedziczny. Objawy mogą pojawić się dopiro po dwóch latach, zwłaszcza u samic dopuszczonych do rozrodu. Lecz właściwie niebezpieczeństwo może pojawić się zawsze, tym bardziej jeśli to dziedziczne. Kiedy zauważymy objawy kliniczne, nie powinno się rozmnażać takiego zwierzątka. Przerosty zębów występują również przez braki wit.D, wapna, fosforu. Jamę ustną szynszylki mają dość małą i wąską. Posiadają jednak dobrze rozwinięte dziąsła, gdzie są osadzone siekacze i trzonowce.

Diastemy to nazwa przerwy między siekaczami, a trzonowcami. Dorosły szynszyl ma 20 zębów, z tego 4 siekacze i 16 trzonowców. Dodam na koniec, że bardzo istotne jest co szynszyle jedzą - karma powinna być twarda (granulat). Muszą mieć w klatce kostki pumeksowe, tak raz na jakiś czas. Może to być również zwykły szary pumeks (żaden kolorowy). Dobre siano, aby wciąż przeżuwały. Gałązki do gryzienia, np.:
  • jabłoń;
  • brzoza;
  • wierzba;
  • dąb itd.;
  • plus wit., które równie są istotne.
Siekacze dolne powinny mieć ok. 9mm, a górne ok. 5mm dł. Wiele wad związanych z zębami szynszyli nie da się zbadać palpitacyjnie, ani przy zrobieniu nawet rentgena trudno coś zobaczyć. Dużo przypadków chorób związanych ze zgryzem, np: próchnica i zniszczenie tkanki zębowej; są dopiero rozpoznawane po sekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz