piątek, 25 grudnia 2009

Poród



Na kilka dni przed porodem, należy przestać podawać samicy pisaek, żeby nie doszło do zakażenia dróg rodnych. Po porodzie też odstawić piasek na ok.1mies. Poród przebiega najcześciej bez problemów lecz czasem zdarzają sie wyjątki. Kilka dni przed rozwiązaniem, samica może być agresywna w stosunku do samca. Widać też lekkie skurcze.
Samiczka, która czuje, że już przyszedł ten moment:
  • zachowuje się inaczej;
  • może nie jeść;
  • kręci się po całej klatce, nie mogąc znaleźć sobie miejsca;
  • kładzie się na boki;
  • popiskuje;
  • uszka kładzie po sobie.
Poród zazwyczaj następuje wczesnym rankiem i trwa to dość szybko (ok.30 min do 1godz.) chyba, że maluchów jest więcej - wtedy się wydłuża. Sama akcja rozpoczyna się od utraty wód płodowych - samiczka jest mokra od wysiłku (pyszczek i nosek). Następnie pojawiają się młode, które rodzą się przytomne, owłosione z otwartymi oczkami. Samica opiekuje się młodymi po całym porodzie, tzn. po każdym maluchu rodzi jeszcze łożysko, które konsumuje (wit., białko), obmywa się i dopiero zajmuje się dziećmi. Dlatego tak istotna jest butka lęgowa.
Jeszcze chciałam dodać bardzo ważną uwagę - jeśli zdaży się tak, że urodzi się w pierwszym miocie chore zwierzątko, albo martwe płody lub kalekie - nie rozmnażajcie takich par, bo to oznacza, że coś jest nie tak genetycznie z nimi. Następne mioty mogą wyglądać zewnętrznie dobrze, a wewnętrznie może być coś źle i wyjść dopiero po jakimś czasie, tzn. np. po 3 tyg., 4 mies. lub 2 latach - niema reguły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz