piątek, 25 grudnia 2009

Nieprawidłowy zgryz


Nieprawidłowy zgryz Czy przyglądaliście się kiedyś swoim szylkom, kiedy jedzą? Ich żuchwa porusza się na górę, na dół oraz na boki. Przy jedzeniu zęby naszych pupili zużywają się. Stopień, w jakim następuje zużycie, powinien być równy stopniowi ich przyrostu.
Nieprawidłowy zgryz pojawia się dość często. Niestety, rokowania dla szylek są często niepomyślne. Gdy pojawi się ten problem, niektóre zęby zwierzęcia nie są ścierane, a inne natomiast ścierają się nadmiernie. W pewnym momencie szynszyle wybierają sobie i zjadają jedynie miękki pokarm. Nieprawidłowy zgryz jest dziedziczny, zatem w momencie gdy zauważymy pierwsze objawy, zwierzę nie powinno być dopuszczone do rozrodu.

Objawy

Korzenie, tak jak zęby również rosną u szylek przez całe ich życie. Przy nieprawidłowym zgryzie występuje problem-korzenie zębów górnych wrastają za bardzo w stronę oczodołu, a dolnych w żuchwę (co często daje się wyczuć jako twarde wypukłości na dolnej powierzchni żuchwy). Inne objawy to:
-we wczesnym stadium z oczu wypływa wydzielina, która po pewnym czasie staje się ropna
-częściowa utrata apetytu
-zwierzę wybiera tylko miękkie części pokarmu
-odchody stają się miękkie i zaokrąglają się, z czasem robią się mniejesze i maleje ich objętość
-utrata masy ciała szylki
-silne ślinienie i zawilgocenie klatki pierśiowej i przednich kończyn szylki
-zwierzę ma problemy z żuciem
-w trakcie próby jedzenia czuć zgrzytanie i trzeszczenie
-omacywanie szczęki w okolicy oczu jest bolesne dla pupila


Leczenie
We wczesnych stadiach choroby przerośnięte zęby da się przyciąć. Do zabiegów dentystycznych szynszylkę się znieczula środkami takimi jak ketamina czy acepromazyna podanymi domięśniowo. Następnie podaje się kamienice pumeksowe, które umożliwiają ścieranie zębów.
Jeśli jednak stadium jest zaawansowane, rokowanie jest niekorzystne. W takim przypadku pozostaje podawać zwierzęciu produkty zbożowe oraz sterydy Depomedrone domięśniowo lub meloksykam. Często zwierzęta w zaawansowanym stadium choroby usypia się…



Nie wolno lekceważyć problemów ze zgryzem! Gdy jest już bardzo źle, zwierzę musi zostać uśpione. A tego przecież nie chce żaden kochający właściciel…
Co zatem robić?
-Kontrolować, czy zęby ścierają się prawidłowo.
-Dbać o zawartość witamin A, B, D oraz wapnia i fosforu w pożywieniu naszego pupila.
-Zachęcać zwierzę do ścierania zębów, np. umieszczając w klatce wapienko.
-Dbać o dużą ilość sianka w klatce.
-jak mamy jakiekolwiek wątpliwości, to niezwłocznie zwrócić się do lekarza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz