sobota, 3 lipca 2010

OBSŁUGA SZYNSZYLA

1.  Szynszyle prowadzą nocny tryb życia co oznacza, że hałasują w nocy. W dzień zazwyczaj śpią lub odpoczywają.
2. Rozsypują trociny, gryzą kable i meble oraz kartki papieru. Dodatkowo "sprzątają" klatkę usuwając trociny, kupki i resztki jedzenia na zewnątrz.
3. Są zwierzętami stadnymi, dlatego najlepiej czują się w towarzystwie innego szynszyla, może być tej samej płci - nie zawsze się gryzą, choć na początku - bardzo często (i samiczki i samczyki).
4. Są płochliwe i bywają nieufne.
5. Są raczej łagodne, nawet jeśli gryzą to zwykle leciutko i ostrzegawczo, mówią "nie ruszaj mnie, nie mam na to ochoty", po dobrym oswojeniu są bardzo komunikatywne. Zdenerwowane lub spłoszone, a czasami także nagle rozbudzone - potrafią ugryźć bardzo silnie (zwłaszcza w czasie rui, gdy samczyki "pilnują samiczki").
6. Posiadanie parki mieszanej wiąże się z wieloma kłopotami oraz dużą odpowiedzialnością, gdyż szylki rozmnażają się dość szybko.
7. Same zwierzęta nie wydzielają zapachu, a ich odchody - jeśli regularnie się im sprząta klatkę np. 2 razy w tygodniu - nie są wyczuwalne (nie dotyczy stanów chorobowych, np. rozwolnienia). Czasami spłoszone samiczki mogą pachnieć lekko moczem, którego zapach przypomina woń Vibovitu.
8. Są absorbujące, zastanów się czy będziesz miała dla nich czas, jeśli nie, mogą zdziczeć i będą nieszczęśliwe. Są to zwierzęta które lubią i śmiem twierdzić nawet, że potrzebują kontaktu z człowiekiem ALE ODPOWIEDNIM!
9. Nie powinny jeść dużo cukrów, tłuszczy i ciężkostrawnej skrobi - zwróć na to uwagę kupując karmę.
10. http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=7763.0 - spis szylowych karm z ich cenami i naszymi opiniami, możesz się rozeznać cenowo.





11. Szynszyle MUSZĄ kąpać się w specjalnym piasku (tzw. pyle kąpielowym), są więc bardziej wymagające niż inne gryzonie. Ponadto tak drobny pył w domu może nie być do końca akceptowany przez posiadaczy dużej liczby kompaktów i płyt DVD, osób pedantycznie dbających o porządek itp. W czasie kąpieli pewna część pyłu rozsypuje się wokół piaskownicy, a jeszcze inną potrafią zostawić na podłodze biegając po kąpieli..
12. Są podatne na stres co owocuje gubieniem futerka, łatwo się przegrzewają, nieleczone rozwolnienie, zatwardzenie, wzdęcia a nawet NIEWŁAŚCIWE POŻYWIENIE mogą doprowadzić nawet do śmierci!
13. Mało weterynarzy zna się na tych zwierzątkach, ich listę znajdziesz tu: http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=2916.0. Pamiętaj, że przed przyjęciem takiego zwierzątka warto sprawdzić, czy w okolicy i w miejscowości, w której mieszkasz jest weterynarz znający się na szynszylach. Jeśli nie -w razie choroby zwierzątka będziesz musiała jeździć może nawet do odległego miasta, co z kolei wiąże się z kosztami.
14. Żyją do 20 lat (średnio 10 - 15), więc nie jest to zwierze pokroju chomika i decyzję o jego kupnie należy dobrze przemyśleć, tym bardziej, że przywiązują się do człowieka i lepiej żeby nie zmieniały właściciela.
15. Potrzebują dużej klatki, im wyższej tym lepsza - bo kochają skakać, dlatego powinna mieć półeczki Wink.
16. Muszą biegać kilka godzin dziennie!
17. To najkochańsze stworzenia na świecie Wink
18. Hałas w nocy po dwóch miesiącach będzie już niesłyszalny - człowiek się uodparnia i przyzwyczaja, kable można zabezpieczyć a i tak nie każdy szyl je gryzie, meble tak samo, zauważyłam, że wyjątkowo dobre meble to te z litego drewna ale sklejkowe już rzadziej idą w obroty, no i gałązki do podgryzania znacznie niwelują obgryzanie mebli.
19. Czas spędzony z szylami daje duuuużo satysfakcji, zwłaszcza postępy w oswajaniu a i tak co dzień te pomysłowe i inteligentne zwierzątka zaskoczą Cie czymś nowym Wink
20. Są zupełnie nieprzewidywalne i mogą zrobić wszystko, korzystają ze sprytu i inteligencji
21. Często ich zabawy są niebezpieczne (na przykład gdy biegają w łazience, należy bezwarunkowo ZAMKNĄĆ sedes, gdyż mogą łatwo wskoczyć do miski klozetowej i utonąć. Dlatego też należy ich pilnować jak małych dzieci - oczek w głowie Wink


http://szynszyle.info/forum/index.php?topic=7860.0

1 komentarz:

  1. bardzo fajne informacje dzięki pomogłaś :)

    Daria...

    OdpowiedzUsuń