środa, 30 grudnia 2009

Granulat

Istnieją zasadniczo trzy główne szkoły definiujące sposób prawidłowego żywienia szynszyli, i w zależności od źródła do którego sięgniecie w poszukiwaniu informacji - dana metoda będzie opisywana jako ta jedynie właściwa i polecana.

Przy czym zaznaczyć należy, że wszystkie one dotyczą metod podawania pełnowartościowego granulatu, nie zaś zróżnicowanych pod względem składników - mieszanek sypkich, czy też smakołyków. Te bowiem muszą być bezdyskusyjnie limitowane.

-Zgodnie z pierwszą szkołą - najbardziej bodajże rygorystyczną - granulat powinien być podawany szynszyli tylko raz dziennie - w ściśle odmierzonych porcjach, zależnych od zapotrzebowania energetycznego zwierzątka (zapotrzebowanie takie warunkuje ilość ruchu, temperatura pomieszczenia, itp.). Ważne jest, by zawsze była to ta sama - z góry wyznaczona pora dnia.

-Inna teoria głosi, że granulat można podawać kilka razy dziennie, dzieląc dzienną porcję na kilka mniejszych - podobnie jak w powyższym przypadku trzymając się jednak ustalonych wcześniej godzin karmienia.

-Wreszcie - sposób ostatni - najbardziej chyba powszechny wśród hodowców - amatorów, zgodnie z którym granulat w odróżnieniu od innych rodzajów karmy (na przykład paszy soczystej, czy też smakołyków) powinien być stale dostępny dla naszej szynszyli. Nie istnieje bowiem ryzyko przekarmienia nim naszego zwierzątka, a ilość potrzebnego jej jedzenia szynszyla świetnie wyreguluje sobie sama. Z reguły jedna szynszyla zjada od 25 do 30 gram granulatu (czyli łyżkę stołową do dwóch) w ciągu doby.

Żeby jednak nie dać się zwariować, powiem tylko, że wszystkie trzy metody stosowane są powszechnie na świecie i zdań co do wyższości jednej z nich nad innymi jest chyba tyle samo, co miłośników szynszyli. Najlepiej więc będzie jeśli sposób żywienia Waszego zwierzątka dopasujecie do Waszych indywidualnych możliwości i przyzwyczajeń waszego małego domownika. W skład granulatu wchodzą najczęściej (w zależności od osoby producenta w różnych proporcjach i zestawach) takie komponenty, jak: pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, soja, otręby pszenne, siemię lniane, susz z traw, lucerny, ziół, śruta poekstrakcyjna sojowa i słonecznikowa, makuch rzepakowy i lniany, drożdże paszowe, a także dodatki mineralno - witaminowe i smakowe. Niektórzy producenci dodają też do granulatu produkty pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład mączkę kostną, mleko w proszku czy kazeinę. Ale ponieważ nie ma żadnych potwierdzonych danych odnośnie wykorzystania tych składników pokarmowych i ich wpływu na zdrowie szynszyli, zaś nasi mali podopieczni są z natury rzeczy wegetarianami, więc wybierzmy raczej granulaty wyłącznie roślinne - oczywiście jeśli tylko mamy taką możliwość - gdyż niestety nie wszyscy producenci deklarują skład swojego wyrobu, lub też robią to w sposób nader ogólnikowy...

http://szynszyla.ugu.pl/articles.php?article_id=17

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz